Vazební jednání u Okresního soudu PM s naší účastí

V úterý 26. 3. jsme se žáky 9. ročníku navštívili Okresní soud Plzeň – město a zúčastnili jsme se soudního jednání – hlavního líčení s dokazováním, v němž se rozhoduje o vině a trestu obžalovaného.

Žáci se seznámili s postupem soudního jednání a se všemi náležitostmi tohoto řízení, kdy postup soudního jednání ani jeho důstojnost nesmí být žádný způsobem rušeny. Byli seznámeni s pokyny, které je třeba dodržovat při vstupu do soudní síně, pochopili nutnost podrobit se po vstupu do budovy prohlídce justiční stráže a osvojili si způsob chování v soudní síni. Byli též seznámeni i s veškerými etickými a mravnostními zásadami.

Naši žáci se velmi pěkně zorientovali v této problematice hlavně díky vhodně zvolenému tématu, díky trpělivosti a profesionalitě pana soudce, který celý proces vedl s ohledem na přítomnost veřejnosti – žáků základní školy.

Na závěr jednání jsme vyslechli rozsudek v úvodu se slovy „jménem republiky“, kdy žáci pochopili, že se jedná o autoritativní rozhodnutí státní moci.

Žákům jsme touto akcí doplnili teoretické znalosti získané ve škole o praktický pohled na výše uvedenou problematiku, včetně trestů a postihů za nezákonné chování.