Kancelář prezidenta republiky, Karolinum – exkurze

Dne 26. března 2018 jsme s vybranými žáky navštívili naše hlavní město a jeho významné skvosty: Pražský hrad a Karolinum.

Kancelář prezidenta republiky

Během exkurze jsme měli možnost vidět části Pražského hradu, ve kterých Kancelář prezidenta republiky sídlí, a ve kterých vykonává své ústavní pravomoci hlava státu. V Jižním křídle Nového paláce jsme nahlédli do prostor bývalého reprezentačního bytu prvního prezidenta T. G. Masaryka včetně jeho pracovny, která se dochovala v téměř autentické podobě. V přilehlých salónech s unikátními fotografiemi ze sbírek Archivu Pražského hradu a Archivu Kanceláře prezidenta republiky jsme sledovali proměnu habsburského Pražského hradu na sídlo prezidenta nově vzniklého demokratického Československa. Zpřístupněn byl i kinosál z 60. let 20. století, kde jsme s e dozvěděli více nejen o historii Kanceláře i její současné podobě a činnostech, které vykonává, ale také o pravomocích prezidenta republiky. Závěrem jsme zhlédli slavnostním střídání Hradní stráže, které na exkurzi v Kanceláři prezidenta republiky navazuje.

Karolinum

Odpoledne jsme navštívili reprezentační prostory naší nejstarší Univerzity v celé své kráse, včetně místností a sklepení z románsko-gotické doby. Krásu unikátní architektury s reflexí téměř všech stavebních slohů umocnila rozsáhlá obrazová galerie, kde kromě obrazů barokních se zachovala i portrétní galerie rektorů Univerzity Karlovy. Viděli jsme i šatnu akademických hodnostářů a místností studentů jsme procházeli tzv. Husovou brankou, do nejslavnostnějšího sálu Karolina, do Velké auly.

Exkurze by byla součástí vzdělávacího oboru  Člověk a společnost, Umění a kultura a byla vybrána tematicky v souvislosti se 100. výročím české státnosti, který letošní rok oslavíme.