Historická exkurze Osvětim

Dne 19. 5. 2016 podnikli žáci osmých a devátých ročníků historickou exkurzi do vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi. Na místě se mohli seznámit s temnou historií tohoto místa a zblízka poznat největší nacistickou továrnu na smrt. Cílem však nebylo žáky emocionálně ohromit (ochromit), nýbrž vysvětlit zrůdnou politiku nacistických elit a popsat strojovou efektivitu tohoto zařízení, kde pořádek, vynalézavost, technická vyspělost a logistické kapacity sloužily barbarským cílům.

Účastníci ocenili vysoce erudovaný výklad místních průvodců a strávili celkem pět hodin v táborech Auschwitz 1 a Auschwitz-Birkenau. Přestože se jistě nejedná o příjemný zážitek, projevily děti o problematiku živý zájem a spokojenost s obsahem exkurze. Žáci si tak na místě připomněli to, co by nemělo být zapomenuto, a zjistili, jak tenká hranice občas vede mezi oběťmi, pachateli a těmi, kteří všemu „jen“ přihlížejí. Někteří navíc alespoň trochu objevili Polsko, jazykově blízkou polštinu a poněkud přehlíženého severního souseda. Dojem z akce snad nepokazila ani úmorná šestnáctihodinová cesta.

PhDr. Jan Tětek