Návštěva spalovny v Chotíkově

Dne 3. 5. 2023 se v rámci výuky chemie vypravila třída IX. B do ZEVO Chotíkov. Spalovna byla spuštěna v roce 2016 a je jednou ze čtyř spaloven komunálního odpadu v České republice. Teplo, které je zde vyrobeno, dále využívá Plzeňská teplárenská k dodávce tepla téměř do celého města. Za rok spálí přibližně 100 000 t odpadu a vyrobí 400 000 GJ tepelné energie.

Žáci zahájili exkurzi v návštěvnickém centru, kde je zaujala přednáška nejen o odpadech, ale i o tom, jak šetřit životní prostředí. Poté, vybaveni helmami a vestami, pokračovali přímo do provozu, kde viděli například kotel, rošt, filtry k zachycování nečistot, ale i turbínu a generátor potřebný pro výrobu elektrické energie. Nemohli jsme minout ani velín, odkud se řídí celý provoz. Nakonec si žáci mohli nanečisto vyzkoušet řízení spalovny formou interaktivní hry. Závěr exkurze jsme si okořenili osmikilometrovou procházkou zpět do Plzně.

Exkurze se žákům velmi líbila, někteří uvítali návštěvu místa, o kterém hodně slyšeli z vyprávění, ale ještě neměli šanci se podívat dovnitř, sportovní nadšenci ocenili také procházku zpět do Plzně. I žáci, kteří nejsou chemickými fanoušky, konstatovali, že povídání o odpadech jako celku a o udržitelnějším smyslu života bylo pro ně užitečné.

Mgr. Straková Irena

učitelka chemie